94527-0005
196625299377
The S-Works Demo 11 S5 SATIN / POWDER INDIGO TINT / BLACK TINT CARBON / WHITE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Developed over three years with World Cup-winning prototypes and the fastest riders on the planet, Demo 11 had one objective: go faster everywhere. Not through hype. Through race-proven innovation that delivers the predictable control and composure racers trust to drop into flow instantly, commit harder, hold faster lines, and carry more speed from gate to finish.
| Frame | 200mm travel FACT 11m carbon frame with HighGear system, 165mm cranks, reach adjust headset cups, BB adjust, full internal cable routing, 148mm rear spacing |
| Fork | Rockshox Boxxer Ultimate, tall crowns, 52mm offset, 200mm travel |
| Crankset | SRAM XX HighGear Crankset, 165mm length. |
| Chain | SRAM XX, T-Type |
| Cassette | SRAM CS XS 797 T-TYPE 10-24 DH XD |
| Shift Levers | SRAM AXS Pod Ultimate with Discrete Clamp |
| Rear Derailleur | SRAM XX DH AXS T-Type |
| Front Brake | SRAM Maven Ultimate B1, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Ultimate B1, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm rotor |
| Front Wheel | Roval Traverse Gravity Alloy 29 Rim, 32h alloy rim, 28mm inner rim width, DT Swiss 350 hub, 20x110mm, Sapim D-Light Spokes |
| Rear Wheel | Roval Traverse Gravity Alloy 27.5 Rim, 32h alloy rim, 28mm inner rim width, DT Swiss 350 hub, 12x148mm, Sapim D-Light Spokes |
| Front Tyre | Cannibal GRID Gravity T9 TLR Downhill Tire 29x2.4 |
| Rear Tyre | Cannibal GRID Gravity T9 TLR Downhill Tire 27.5x2.4 |
| Handlebars | SRAM Descendant Handlebar, 35mm clamp, 800mm width, 30mm rise |
| Grips | Deity Supracush, Lock On, 34mm OD, 133mm Length, Black |
| Saddle | Body Geometry Henge DH, hollow titanium rails, 130mm |
| Seat Post | Thomson, alloy, straight, 12-degree clamp |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Steel Bolt |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Bottom Bracket | SRAM GXP |
| Stem | SRAM Descendant DH Stem, 35mm Clamp, 50mm length, Direct Mount, Black |
| Colours | GLOSS CHARCOAL / DOLOMITE METALLIC / WHITE, SATIN / POWDER INDIGO TINT / BLACK TINT CARBON / WHITE |
| Sizes | S3, S4, S5 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625299247, 196625299292, 196625299322, 196625299360, 196625299377, 196625299384 |
| SKUs / Part Numbers | 94527-0003, 94527-0004, 94527-0005, 94527-0103, 94527-0104, 94527-0105 |