91826-8105
196625218620
The Rockhopper XL - 29 29 Gloss Sky Blue / Majesty Blue Mettalic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Better performance. Better value. Better Rockhopper. By tapping the fit and handling advantages of pairing each rider with their ideal wheel size and suspension that works its hardest for everyone thanks to our size-specific Rx Tune, we've baked in added performance to the Rockhopper without dialing up the price. The reliable and crisp Shimano drivetrain provides a robust 2x9 drivetrain that can handle everything you're throw down while confident braking from Shimano hydraulic disc brakes seals the deal of the century.
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Fork | SR Suntour XCE 26/27.5/29, 28mm stanchions, coil spring, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| Crankset | Stout 2x, forged alloy |
| Pedals | Specialized, platform |
| Chain | KMC X9EPT, 9-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| Cassette | SunRace, 9-Speed, 11-36t |
| Shift Levers | Shimano Altus, RapidFire Plus, 9-speed |
| Front Derailleur | Shimano Altus 2-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Altus, 9-speed |
| Front Brake | Tektro HD-M280, 2-piston caliper, hydrailic disc |
| Rear Brake | Tektro HD-M280, 2-piston caliper, hydrailic disc |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Tyre | Ground Control, 650B/29x2.35, T5 |
| Rear Tyre | Ground Control, 650B/29x2.35, T5 |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Seat Post | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Inner Tubes | Standard, Schrader Valve |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Front Hub | Alloy, Sealed bearing, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Alloy Sealed bearing, 6-Bolt, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Colours | Gloss Lagoon Blue / Oaisis, GLOSS OBSD DUNEWHT, Gloss Sky Blue / Majesty Blue Mettalic |
| Sizes | L - 29 29, M - 27.5 27.5, M - 29 29, S - 27.5 27.5, S - 29 29, XL - 29 29, XS - 27.5 27.5, XXL - 29 29 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625218095, 196625218125, 196625218194, 196625218200, 196625218286, 196625218316, 196625218323, 196625218330, 196625218392, 196625218484, 196625218491, 196625218545, 196625218569, 196625218620, 196625218651, 196625218682, 196625218705, 196625218712, 196625218743, 196625218828, 196625218835 |
| SKUs / Part Numbers | 91526-7901, 91526-7902, 91526-7903, 91526-8001, 91526-8002, 91526-8003, 91526-8101, 91526-8102, 91526-8103, 91826-7902, 91826-7903, 91826-7904, 91826-7905, 91826-7906, 91826-8002, 91826-8003, 91826-8004, 91826-8102, 91826-8103, 91826-8104, 91826-8105 |