90327-1005
196625283031
The Epic 9 Pro XL GLOSS CARBON / CHAOS GLITTER PEARL / CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Epic 9 represents 24 years of winning XC innovation, distilled into the fastest race bike in the world. We started with Epic 8’s world-beating benchmark. Then removed what held it back. 206 grams gone, making Epic 9 the lightest full-suspension XC race bike on the planet. Then we cut suspension friction by 11% and refined the kinematics. The result: unmatched efficiency, capability, and speed per watt. Speed emerges as the natural outcome of a bike so seamlessly integrated around the rider that it disappears, leaving only the rider’s full potential, realized.
| Frame | FACT 11m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineeredâ„¢, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel, Optimized for wireless drivetrain |
| Fork | RockShox SID ULTIMATE Flight Attendant, Ride Dynamics developed 3 position, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM / Quarq XO Eagle Power Meter Crankset, DUB SM:165mm, M-XL:170mm, 34T |
| Chain | SRAM X0 Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XS 1295, 12 speed, 10-52 |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle Transmission |
| Front Brake | SRAM Motive Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Motive Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Front Wheel | Roval Control SL VI, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 350 hub, DT Revolution Straight Pull |
| Rear Wheel | Roval Control SL VI, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 350 hub, DT Revolution Straight Pull |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Air Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Roval Control SL Flat, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 10mm rise, 760mm, 35mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Specialized Power Expert, Ti Rails, SM: 155mm, M-XL: 143mm |
| Seat Post | Bike Yoke Divine SL, SM:100mm, M-XL:125mm travel, 30.9 |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Steel Bolt |
| Inner Tubes | Specialized TPU inner tube |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Stem | Roval Alloy XC 2-bolt stem, 60mm/70mm |
| Swat | SWAT Box 2.0 |
| Colours | GLOSS CARBON / CHAOS GLITTER PEARL / CHROME |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625283000, 196625283031, 196625283222, 196625283321 |
| SKUs / Part Numbers | 90327-1002, 90327-1003, 90327-1004, 90327-1005 |