90327-3005
196625283338
The Epic 9 Expert XL GLOSS CARBON / WHITE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Epic 9 represents 24 years of winning XC innovation, distilled into the fastest race bike in the world. We started with Epic 8’s world-beating benchmark. Then removed what held it back. 206 grams gone, making Epic 9 the lightest full-suspension XC race bike on the planet. Then we cut suspension friction by 11% and refined the kinematics. The result: unmatched efficiency, capability, and speed per watt. Speed emerges as the natural outcome of a bike so seamlessly integrated around the rider that it disappears, leaving only the rider’s full potential, realized.
| Frame | FACT 11m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel, Optimized for wireless drivetrain |
| Fork | RockShox SID Select+, Ride Dynamics developed 3 position, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM GX Eagle, DUB, SM:165mm, M-XL:170mm, 34T |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XG-1275 Transmission 12-Speed 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS Transmission |
| Front Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Front Wheel | Roval Control SL V, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 370 hub, Sapim D-Light Straight Pull |
| Rear Wheel | Roval Control SL V, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 370 hub, Sapim D-Light Straight Pull |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Air Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Specialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 35mm clamp |
| Grips | SRAM Slip on with Twist-Loc |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | X-Fusion Manic, 30.9, SM: 125mm, M: 150mm, L-XL: 170mm Travel, 0mm offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Steel Bolt |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 48MM Presta valve, 29x1.75/2.4 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Stem | Roval Alloy XC 2-bolt stem, 60mm/70mm |
| Swat | SWAT Box 2.0 |
| Colours | GLOSS AGAVE GREY / METALLIC WHITE SILVER, GLOSS CARBON / WHITE |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625282935, 196625282942, 196625282959, 196625283093, 196625283178, 196625283253, 196625283307, 196625283338 |
| SKUs / Part Numbers | 90327-3002, 90327-3003, 90327-3004, 90327-3005, 90327-3102, 90327-3103, 90327-3104, 90327-3105 |