90327-5105
196625283208
The Epic 9 Comp XL SATIN CAST BLUE METALLIC / WHITE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Epic 9 represents 24 years of winning XC innovation, distilled into the fastest race bike in the world. We started with Epic 8’s world-beating benchmark. Then removed what held it back. 206 grams gone, making Epic 9 the lightest full-suspension XC race bike on the planet. Then we cut suspension friction by 11% and refined the kinematics. The result: unmatched efficiency, capability, and speed per watt. Speed emerges as the natural outcome of a bike so seamlessly integrated around the rider that it disappears, leaving only the rider’s full potential, realized.
| Frame | FACT 11m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineeredâ„¢, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel, Optimized for wireless drivetrain |
| Fork | RockShox SID Select, Ride Dynamics developed 3 position, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM S1000 Eagle, DUB, SM:165mm, M-XL:170mm, 34T |
| Chain | SRAM 70 Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM 12-speed,10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle AXS |
| Front Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rims | Specialized Alloy 29, 27mm internal width, tubeless |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Air Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Specialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 35mm clamp |
| Grips | SRAM Slip on with Twist-Loc |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | X-Fusion Manic, 30.9, SM: 125mm, M: 150mm, L-XL: 170mm Travel, 0mm offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Steel Bolt |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 48MM Presta valve, 29x1.75/2.4 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Roval Alloy XC 2-bolt stem, 60mm/70mm |
| Swat | SWAT Box 2.0 |
| Colours | GLOSS RUBY METALLIC / METALLIC WHITE SILVER, SATIN CAST BLUE METALLIC / WHITE |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625282928, 196625282997, 196625283147, 196625283208, 196625283284, 196625283314, 196625283369, 196625283376 |
| SKUs / Part Numbers | 90327-5002, 90327-5003, 90327-5004, 90327-5005, 90327-5102, 90327-5103, 90327-5104, 90327-5105 |