93625-3005
196625030062
The Enduro Pro S5 Satin Cypress Metallic / Ion Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the 'Specialized' Enduro Pro, a state-of-the-art mountain bike engineered for exceptional downhill performance and efficient elevation gain. Sporting a premium RockShox suspension, robust SRAM Maven Silver 4-piston brakes, seamless SRAM Eagle XO T-TYPE AXS Transmission, and a robust Roval Traverse HD i9 wheelset, this is the ultimate choice for off-road adventure lovers.
Get ready to conquer the unforgiving terrains with 'Specialized' Enduro Pro - where endurance meets speed.
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S-Sizing Enduro Race Geometry, SRAM Universal Derailleur Hanger, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, 170mm of travel |
| Fork | RockShox Zeb Ultimate, Charger 3.1 damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Crankset | SRAM X0 Eagle Crankset, 32T ring, S2-S3:165mm, S5-S6: 170mm |
| Chain | SRAM X0 Eagle Transmission Flattop Chain |
| Cassette | SRAM X0 Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle Transmission Derailleur |
| Front Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm HS2 Rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 Rotor |
| Rims | Roval Traverse HD, hookless carbon, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Tyre | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Rear Tyre | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Handlebars | Roval Traverse SL Carbon, riser bar, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, S2: 780mm: S3-S5: 800mm |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Bridge Expert with MIMIC, Hollow Ti rails, S2: 155mm, S3-S5: 143mm |
| Seat Post | Bike Yoke, Revive Max, 34.9, S2-S3: 160mm, S4-S5: 185mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm Wide, Threaded |
| Front Hub | Industry 9 1/1, 15x110mm, 28h |
| Rear Hub | Industry 9 1/1, 12x148mm, 32h |
| Spokes | Sapim D-Light |
| Stem | Industry 9 Moutain stem, 35mm clamp, 40mm length |
| Swat | SWAT internal downtube storage |
| Colours | Satin Cypress Metallic / Ion Metallic |
| Sizes | S2, S3, S4, S5 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625029370, 196625030062, 196625030765, 196625031151 |
| SKUs / Part Numbers | 93625-3002, 93625-3003, 93625-3004, 93625-3005 |