91725-5204
196625192722
The Chisel Hardtail L Gloss Maroon / White is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Chisel has been purpose-built to tackle modern cross-country trails and race courses with the utmost speed. In fact, it shares many of the same modern features as its Epic Hardtail sibling but in a more budget-friendly package—making it the most efficient and capable alloy hardtail out there. This Chisel comes with SRAM's tried and true SX Eagle 1x12 speed drivetrain and Level T hydraulic disc brakes, a RockShox Judy Silver fork, and 27mm internal width alloy wheels wrapped in 2.35 Fast Track Control casing tires.
| Frame | Specialized D''Aluisio Smartweld M5 Alloy, Hydroformed tubes, Progressive XC Geometry, internal cable routing, BSA BB, 12x148mm spacing, 30.9mm Dropper post compatible |
| Fork | RockShox Judy Silver, TurnKey damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 100mm of travel (XS - 80mm travel) |
| Crankset | SRAM SX Eagle, Powerspline |
| Chain | SRAM, SX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper |
| Rear Brake | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper |
| Rims | Specialized Alloy, Tubeless ready, 27mm inner width, disc, 28h |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Control Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Fast Trak, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Specialized Alloy XC minirise, double-butted alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 10mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 29x1.75-2.4 |
| Chain Rings | 32t |
| Bottom Bracket | SRAM Powerspline |
| Front Hub | Alloy front hub, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy rear hub, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 6-bolt, 28h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Colours | Gloss Dove Grey / Ashen, Gloss Maroon / White |
| Sizes | L, M, S, XL, XS |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625192715, 196625192722, 196625192746, 196625192753, 196625192807, 196625192814, 196625192821, 196625192838, 196625192852, 196625192869 |
| SKUs / Part Numbers | 91725-5201, 91725-5202, 91725-5203, 91725-5204, 91725-5205, 91725-5301, 91725-5302, 91725-5303, 91725-5304, 91725-5305 |