91722-5002
888818769186
The Chisel Hardtail Comp S SATIN LIGHT SILVER / GLOSS SPECTRAFLAIR is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the 'Chisel Hardtail Comp', brought to you by trailblazing bike brand, Specialized. The ultimate choice for those seeking to delve into the exhilarating world of cross country (XC) biking. This user-friendly bike offers competitive race standard features without breaking the bank.
Experience seamless gear shifting with the top of the range SRAM's NX Eagle 1x12 drivetrain. Feel confident on steep descents and slippery terrain with the powerful Level T hydraulic disc brakes. Enjoy optimal suspension with a 100mm RockShox Judy Gold fork. And ride smooth over bumps with the 2.35 Fast Track Control casing tyres enhancing your bike's 25mm internal width alloy wheels.
So why wait? Start your XC journey today with the 'Chisel Hardtail Comp'. It's not just a bike, it's your ticket to trail-blazing triumphs!
| Frame | Specialized D'Aluisio Smartweld M5 Alloy, Hydroformed tubes, Progressive XC Geometry, internal cable routing, BSA BB, 12x148mm spacing, 30.9mm Dropper post compatible |
| Fork | RockShox Judy Gold, Motion Control damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 100mm of travel (XS - 80mm travel) |
| Crankset | SRAM X1000 Eagle, DUB, 170/175mm 32T |
| Chain | SRAM, SX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper, Centerline Rotor, 160mm (XS/S/M), 180mm (L/XL) |
| Rear Brake | SRAM Level T, Post Mount, 160mm Centerline Rotor |
| Rims | Specialized Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Fast Trak, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Specialized Alloy XC minirise, double-butted alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 10mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Specialized Alloy, Single Bolt, 30.9mm |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Inner Tubes | Standard 40mm PV 29x1.75-2.4 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Colours | GLOSS RED TINT FADE OVER BRUSHED SILVER / TARMAC BLACK / WHITE w/ GOLD PEARL, SATIN LIGHT SILVER / GLOSS SPECTRAFLAIR |
| Sizes | L, M, S, XL, XS |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818767601, 888818768080, 888818769186, 888818769223, 888818769957, 888818799640, 888818799862, 888818799879, 888818799978, 888818800216 |
| SKUs / Part Numbers | 91722-5001, 91722-5002, 91722-5003, 91722-5004, 91722-5005, 91722-5201, 91722-5202, 91722-5203, 91722-5204, 91722-5205 |