R27403PA
8434446601118
The RALLON M-TEAM S Mars Red (Gloss) - Black (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience exhilarating cycling with the high-performance ORBEA RALLON M-TEAM. With its racing roots, this bike is perfect for those seeking to test their limits beyond boundaries and racecourses. Whether you're looking for a fast track or just a fun adventure with friends, this bike provides an outstanding ride quality that's all about being fast and fun.
Crafted for performance, this bike features a longer and slacker design than ever. It effortlessly caters to a range of rider sizes with its lower standover height and compatibility with lengthy dropper posts. Moreover, the adaptability of the RALLON M-TEAM stands unmatched. With two suspension positions and an option to choose between 27.5" or 29" rear wheels, experience a bike that fits your style without affecting geometry, courtesy of the two included shock extenders.
The 'Steep'n'Deep' feature is another unique aspect of this bike. The steep, uninterrupted seat tube design allows riders to fully insert an astonishing 230mm dropper in their bike. This means, irrespective of your ride terrain, your comfort and control over the bike remain uncompromised.
Step up your biking game with the ORBEA RALLON M-TEAM - the bike designed for those who thirst for speed, the adrenaline rush and a remarkable cycling experience!
| Frame | Size S, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 38 Float Factory 170 Grip2 QR15x110 Kashima |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Assegai 2.50" WT FB 120 TPI 3C MaxxTerra EXO+ TR |
| Wheels | OQUO, Oquo Mountain Control MC32TEAM (29" Front / 27,5" Rear) |
| Shifters | SHIMANO, Shimano XT M8100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano XT M8120 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | RACEFACE, Race Face Era 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M7100 |
| Headset | ACROS, Acros Alloy 1-1/8 - 1-1/2" Integrated |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC10 Alu SL, 0º |
| Seatpost | FOX, Fox Transfer Factory Kashima Dropper 31.6 |
| Saddle | ERGON, Ergon SM Enduro Comp Men S/M |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446601118, 8434446601125, 8434446601170, 8434446601217, 8434446601385, 8434446601392, 8434446601538, 8434446601668 |
| SKUs / Part Numbers | R27403PA, R27403PB, R27405PA, R27405PB, R27407PA, R27407PB, R27409PA, R27409PB |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1201 |
| head_angle | 64 |
| frame_reach | 430 |
| frame_stack | 623 |
| toptube_length | 573 |
| seat_tube_angle | 77 |
| chainstay_length | 438 |
| head_tube_length | 90 |
| seat_tube_length | 415 |
| front_fork_length | 587.7 |
| stand_over_height | 744 |
| bottom_bracket_drop | 35 |
| bottom_bracket_height | 343 |