T25603M8
8434446948817
The RALLON D-LTD S Nickel (Matt) - Nickel Chrome (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
GRAVITY BRED
Rallon DH is the ultimate downhill machine, born from years of race track development, and exactly the same bike raced at World Cups.
200MM TRAVEL
Crush any descent with Rallon?s 200mm of finely tuned suspension?built for buttery smoothness and relentless speed, no matter the terrain.
GRAVITYLINK
Our unique GravityLink allows us to drop the shock as much as possible, unlocking the ideal position for the most stable, downhill ride.
FLIP CHIP
Using the flip chip, you can change the shock progressivity around 5%.
OQUO MC32 TEAM
OQUO's MC32 TEAM alloy wheels keep Rallon on the right track. These are the wheels that the FMD - Gravity Cooperative team trusts at the world cups.
FOX 40 FORK
The gold-standard in DH, Rallon DH counts on the FOX 40 fork.
| Frame | Size S, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 40 Float Factory 203, Grip X2, 20x110, Kashima |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 10 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Assegai 2.50" WT FB 60x2 TPI 3C MaxxGrip DH TR |
| Wheels | OQUO, Oquo Mountain Control MC32TEAM (29" Front / 27,5" Rear) |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Saint M820 |
| Front Brake | SH, Shimano XTR 9220 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | RACEFACE, Race Face Turbine 34t |
| Chain | SHIMANO, Shimano HG95 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC20 Alu SL, Rise20, Width 800 |
| Stem | RACEFACE, Race Face Atlas 35 Direct Mount |
| Seatpost | RACEFACE, Race Face Turbine 31.6x400mm |
| Saddle | FIZIK, Fizik Gravita Alpaca X5 |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446948787, 8434446948794, 8434446948817, 8434446948831, 8434446948855, 8434446948862, 8434446948893, 8434446948909, 8434446948916, 8434446948930, 8434446948961, 8434446948992 |
| SKUs / Part Numbers | T25603M6, T25603M7, T25603M8, T25605M6, T25605M7, T25605M8, T25607M6, T25607M7, T25607M8, T25609M6, T25609M7, T25609M8 |