T22109KY
8434446893209
The OIZ H30 XL Armor Black (Matt-Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
BUILT TO FLY
Oiz is an uncompromised race machine that looks as good as it rides. Modern geometry, advanced construction, and efficient suspension mean more grip, and better control, inspiring you to attack on every climb and get right off the brakes on today's most challenging tracks.
RACE READY GEOMETRY
A steep seat tube and lower stack puts you in the driving seat, in full control of your ride. The longer reach, designed around a 60-90mm stem, offers stability on the descents while maintaining a weighted front wheel for attacking on the climbs and corners.
EFFICIENT SUSPENSION
Designed from the start around 120mm of race-tuned suspension, means Oiz offers unbeatable confidence and efficiency. Attack on the climbs and drop the competition on the descents.
TUNED RIGIDITY
For a bike to have the lightning reflexes and efficiency of a true XC race bike it needs to be light and stiff.
THE MOST DIRECT SHOCK LOCKOUT ROUTING
Our patented I-line is simply the sleekest, most direct, most integrated shock lock-out on the market. The shock lockout cable take the inside line all the way to the remote lever, meaning less cable, less dirt and less friction.
HIGH POLISH ALLOY
Our high polished alloy is simply the best aluminium frame you can buy, with the bonus of that carbon-look.
| Frame | Size XL, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | RockShox Reba Motion Control 120 DebonAir+ RL 3-Position 15X110 Boost |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 26c, 28H, TLR |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | KMC, KMC X12 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 35mm, Rise 12mm, 780mm |
| Stem | ORBEA, Alloy 3D forged, 35mm interface, -7º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3091 |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446893131, 8434446893148, 8434446893155, 8434446893162, 8434446893179, 8434446893186, 8434446893193, 8434446893209 |
| SKUs / Part Numbers | T22103KX, T22103KY, T22105KX, T22105KY, T22107KX, T22107KY, T22109KX, T22109KY |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1223 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 496 |
| frame_stack | 619 |
| toptube_length | 645 |
| seat_tube_angle | 76 |
| chainstay_length | 436 |
| head_tube_length | 115 |
| seat_tube_length | 510 |
| front_fork_length | 531 |
| stand_over_height | 743 |
| bottom_bracket_drop | 42 |
| bottom_bracket_height | 333 |