R25405P2
8434446642708
The OCCAM SL H30 M Spicy Lime - Corn Yellow (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
THE ESSENCE OF ADVENTURE
Your bike should match your vision of the ride, adapting to whatever adventure your trail takes you on. Occam SL opens up big mountain adventures and long distances. Light and efficient, the fast trail geometry and efficient suspension bring control and flow to your adventures.
LOCK ON THE GO
Remote lockout comes to trail bikes with Occam SL. Locking and unlocking the suspension quickly becomes second nature and once you have tried it you won't want to live without it.
STEALTHY AND PROTECTIVE
Cables are fully guided from the rear to LOCKR and from there it is easy to reach the headtube if you ever have to replace a cable outer.
SECOND SKIN
Occam is ready for a tough life and the replaceable vinyl protection brings new styling options as well as keeping the paintwork looking like new for longer.
CARBON SHOCK EXTENDER
The carbon shock extender maximises rigidity and minimises weight. It is details like this which mean that Occam SL is so light but also handles and pedals so well.
LOCKR
Whether you choose Aluminium or Carbon you can enjoy the advantages of our updated LOCKR with easier access than ever. Store tools, lunch or even a jacket easily behind the water bottle mount ready for easy access.
| Frame | Size M, MEN, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Marzocchi Bomber Z2 140 Remote Push-Lock QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Dissector 2.40" 60 TPI 3C MaxxTerra Exo TLR |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC30, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC20, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal 2058 DRN |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446642661, 8434446642678, 8434446642685, 8434446642692, 8434446642708, 8434446642722, 8434446642746, 8434446642753, 8434446642760, 8434446642777, 8434446642784, 8434446642791 |
| SKUs / Part Numbers | R25403P1, R25403P2, R25403P3, R25405P1, R25405P2, R25405P3, R25407P1, R25407P2, R25407P3, R25409P1, R25409P2, R25409P3 |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1218 |
| head_angle | 65 |
| frame_reach | 465 |
| frame_stack | 615 |
| toptube_length | 596 |
| seat_tube_angle | 78 |
| chainstay_length | 440 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 415 |
| front_fork_length | 554 |
| stand_over_height | |
| bottom_bracket_drop | 37 |
| bottom_bracket_height | 341 |