T23705PD
8434446954429
The OCCAM SL H30 M Metallic Cinnamon (Matt) - Black (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
ADVENTURE²
The no compromise trail machine. Whether you're chasing flow and speed or seeking out the roughest descents, there's an Occam for you.
LOCKR
Enjoy the advantages of our updated LOCKR with easier access than ever. Store tools, lunch or even a jacket easily behind the water bottle mount ready for easy access.
SECOND SKIN
Occam is ready for a tough life and the replaceable vinyl protection helps keep the paintwork looking
new for longer.
HEADSET ADJUST
The headset angle is easily adjustable using the offset headset cup. The possibility of regulating +/- 0.75º allows you to slip into a more slack position for steeper tracks or more aggressive runs.
FAST TRAIL SUSPENSION
140mm of travel front an rear, tuned for pedalling efficiency.
CARBON SHOCK EXTENDER
The carbon shock extender maximises rigidity and minimises weight.
LOCK ON THE GO
Remote lockout comes to trail bikes with Occam SL. Locking and unlocking the suspension quickly becomes second nature and once you have tried it you won't want to live without it.
| Frame | Size M, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Marzocchi Bomber Z2 140 Rail Remote Push-Lock QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC30, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC20, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal 2058 DRN |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446954399, 8434446954405, 8434446954412, 8434446954429, 8434446954436, 8434446954443, 8434446954450, 8434446954467, 8434446954474, 8434446954481, 8434446954498, 8434446954504 |
| SKUs / Part Numbers | T23703PD, T23703PE, T23703PF, T23705PD, T23705PE, T23705PF, T23707PD, T23707PE, T23707PF, T23709PD, T23709PE, T23709PF |