T24703M3
8434446955273
The OCCAM LT M30 S Sunset Carbon View - Black (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
ADVENTURE²
The no compromise trail machine. Whether you're chasing flow and speed or seeking out the roughest descents, there's an Occam for you.
LOCKR
Enjoy the advantages of our updated LOCKR with easier access than ever. Store tools, lunch or even a jacket easily behind the water bottle mount ready for easy access.
SECOND SKIN
Occam is ready for a tough life and the replaceable vinyl protection helps keep the paintwork looking
new for longer.
HEADSET ADJUST
The headset angle is easily adjustable using the offset headset cup. The possibility of regulating +/- 0.75º allows you to slip into a more slack position for steeper tracks or more aggressive runs.
PROGRESSIVE TRAIL SUSPENSION
150mm of rear travel matched to a 160mm fork, with a progressive leverage curve, means Occam LT is at home on the rowdiest trails.
QUICK FLIP ADJUST
In less than 15 seconds, you can choose between the High and Low positions, giving a change of 8 mm in the bottom bracket height and
0.5° in the headtube.
| Frame | Size S, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 36 Float Performance 160, Grip 3-Pos, QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3CG/EXO+/TR MaxxGrip |
| Wheels | RACEFACE, Race Face AR 30c Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Shimano SLX M7100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano M6120 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | RACEFACE, Race Face Aeffect 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC30, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | ERGON, Ergon SM Enduro |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446955273, 8434446955280, 8434446955297, 8434446955303, 8434446955310, 8434446955327, 8434446955334, 8434446955341, 8434447008336, 8434447008350, 8434447008374, 8434447008398 |
| SKUs / Part Numbers | T24703M3, T24703M4, T24703M5, T24705M3, T24705M4, T24705M5, T24707M3, T24707M4, T24707M5, T24709M3, T24709M4, T24709M5 |