T21903F9
8434446102462
The ALMA M40 S Mars Red (Matt) - Metallic Burgundy Red (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | Size S, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 34 Float SC Performance 100 3POS Remote Push-Unlock QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | PIRELLI, Pirelli Scorpion Sport XC H 2.40" 60TPI ProWall/TLR |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 26c, 28H, TLR |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SHIMANO, Shimano MT512 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Flat, 740mm, Sweep 9 |
| Stem | ORBEA, Alloy forged, -7º |
| Seatpost | UNKNOWN, SP04, Alloy, forged head, 31,6mm, Setback 0 |
| Saddle | SELLE ITALIA, Selle Italia Model X Greentech |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446102455, 8434446102462, 8434446102479, 8434446102486, 8434446102493, 8434446102509, 8434446102516, 8434446102523, 8434446102530, 8434446102547, 8434446102554, 8434446102561 |
| SKUs / Part Numbers | T21903F8, T21903F9, T21903FA, T21905F8, T21905F9, T21905FA, T21907F8, T21907F9, T21907FA, T21909F8, T21909F9, T21909FA |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1113 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 405 |
| frame_stack | 618.5 |
| toptube_length | 564 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 425 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 390 |
| front_fork_length | 520 |
| stand_over_height | 794 |
| bottom_bracket_drop | 65 |
| bottom_bracket_height | 315 |