S22205FB
8434446909719
The ALMA M-LTD M Diamond Carbon View (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
PURE ESSENCE
Performance becomes an obsession you feel in your body and soul. Feather-light and lightning-quick, Alma is packed with technology to let you take it further and faster.
X-FADER
Acting as a micro damper, the seat tube design provides more vertical compliance, fading away vibrations and impacts, providing comfort, control and reducing fatigue.
ORBEA CARBON
The most technologically advanced carbon construction available to make the best frame possible. A complex and meticulous process that results in better riding behaviour. This painted size medium frame without hardware weighs 1.080 grams.
110MM FORK
Alma's geometry is designed to work with a 110mm fork, hitting the sweet spot of bump-absorption and low weight.
OQUO WHEELS
MP30 LTD and MP30 TEAM wheels built around the ultimate OQUO proprietary hubs take Alma's performance to the next level.
INTEGRATED HANDLEBAR
The brand new integrated carbon cockpit weighs 265 grams and provides more control and improved SIC integration for up to three cables. Available in 760 mm width, -17º stem angle, and 75 or 90 mm stem length, with our integrated computer mount.
OC SQUIDLOCK
The two levers allow you to control a dropper post and fork without moving your hand from the bars. Compact and reliable, Squidlock integrates with either Shimano or SRAM brake clamps and works with many suspension systems.
OC DROPPER POST
Our MP10 dropper post offers 100mm of travel, with full control over saddle height, rather than being limited to only two positons. The clamp is compatible with all saddle rail systems. All of this and only 419g.
| Frame | Size M, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | RockShox SID SL Ultimate 110 DebonAir+ RL 3-Position 15X110 |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 |
| Tyres | PIRELLI, Pirelli Scorpion XC RC 2.40" 120TPI ProWall/TLR |
| Wheels | OQUO, Oquo Mountain Performance MP30LTD |
| Shifters | SRAM, Sram AXS Pod Ultimate |
| Front Brake | SH, Sram Level Ultimate Carbon 2 piston Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SRAM, Sram XX SL Eagle Dub Black 34t |
| Chain | SRAM, Sram XX-SL Eagle 12-Speed |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Performance MP10 Carbon, Cockpit, Width 760 |
| Seatpost | OC, OC Performance XP10 Carbon Seatpost, 31,6mm, Setback 0 |
| Saddle | PROLOGO, Prologo Nago R4 carbon rails size 137mm |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 8434446819032, 8434446819056, 8434446819070, 8434446819117, 8434446819131, 8434446819162, 8434446819209, 8434446819223, 8434446819247, 8434446819285, 8434446819292, 8434446819315, 8434446909702, 8434446909719, 8434446909726, 8434446909733 |
| SKUs / Part Numbers | S22203F8, S22203F9, S22203FA, S22203FB, S22205F8, S22205F9, S22205FA, S22205FB, S22207F8, S22207F9, S22207FA, S22207FB, S22209F8, S22209F9, S22209FA, S22209FB |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1143 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 435 |
| frame_stack | 618.5 |
| toptube_length | 594 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 425 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 410 |
| front_fork_length | 520 |
| stand_over_height | 797 |
| bottom_bracket_drop | 65 |
| bottom_bracket_height | 315 |