T21003M1
8434446923111
The ALMA H30 S Halo Silver - Tanzanite (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
PURE ESSENCE
Performance becomes an obsession you feel in your body and soul. Feather-light and lightning-quick, Alma is packed with technology to let you take it further and faster.
X-FADER
Acting as a micro damper, the seat tube design provides more vertical compliance, fading away vibrations and impacts, providing comfort, control and reducing fatigue.
ADVANCED ALLOY
Using aluminum technologies as advanced as our carbon manufacturing ensures our aluminum bikes are never second-best. For riders who prefer alloy, this is simply the best frame you can buy.
110MM FORK
Alma's geometry is designed to work with a 110mm fork, hitting the sweet spot of bump-absorption and low weight.
| Frame | Size S, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | SR Suntour Raidon 32 RLR 100mm Boost |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Ikon 2.20" FB 60 TPI Dual |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 26c, 28H, TLR |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | KMC, KMC X12 |
| Headset | ORBEA, 1-1/2" Integrated |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Flat, 740mm, Sweep 9 |
| Stem | UNKNOWN, ST 0.2 Alloy 60mm, -3º |
| Seatpost | ORBEA, Alloy, 31.6mm, Setback 0 |
| Saddle | SELLE ITALIA, Selle Italia Model X Greentech |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446923111, 8434446923128, 8434446923135, 8434446923142, 8434446923159, 8434446923166, 8434446923173, 8434446923180 |
| SKUs / Part Numbers | T21003M1, T21003M2, T21005M1, T21005M2, T21007M1, T21007M2, T21009M1, T21009M2 |
| offset | 51 |
| wheelbase | 1117 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 405 |
| frame_stack | 611 |
| toptube_length | 563 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 430 |
| head_tube_length | 95 |
| seat_tube_length | 390 |
| front_fork_length | 520 |
| stand_over_height | 794 |
| bottom_bracket_drop | 65 |
| bottom_bracket_height | 315 |