733930004
843346113795
The Rift Zone 29" Carbon XR XL Gloss Grey Carbon is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Rift Zone represents the most modern 29" short travel trail bike possible featuring 125mm of MultiTrac suspension and progressive geometry that takes full advantage of decades of trail riding experience to create best-in-class handling, both in and out of the saddle. The Rift Zone is available with a carbon fiber or aluminum front triangle and is an ideal bike for mixing it up between long trail days in the saddle and fast weeknight group rides.
| Frame | All New Unidirectional Carbon Fiber Front Triangle, Series 4 Alloy Rear End, 29” Wheels, 140mm Travel, MultiTrac Suspension Platform, 148x12mm Boost Thru-Axle, 73mm Threaded BB w/ ISCG05 Tabs |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, 210x55mm, 25xM8 Hardware, Custom Tune |
| Fork | Rock Shox Lyric Ultimate, 150mm Travel, 29", 110x15mm Maxle Stealth, 44mm Offset |
| Headset | FSA No 57, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2” |
| Stem | Marin CNC Stem, 35mm Length, 35mm Bar Bore |
| Handlebar | Marin Trail Bar, 35mm Clamp, 7000 Alloy Bar, 800mm Length, 20mm Rise, 5 Degree Up, 8 Degree Back |
| Grip | Marin Grizzly Lock-On |
| Brake Type | Sram Code Bronze Hydraulic Disc Brakes |
| Brake Lever | Sram Code Bronze 4-Piston Hydraulic Disc Brakes, HSC 200mm Rotor |
| Brake Calipers | Sram Code Bronze 4-Piston Hydraulic Disc Brakes, HSC 180mm Rotor |
| Tyres | Maxxis Assegai 29x25, MAXX GRIP, EXO+ Casing, Tubeless Compatible |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, 29mm Inner, Welded Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Formula, DC-711, 110x15mm, 6-Bolt Disc, 32h |
| Rear Hub | Formula, DCL-3482, 148x12, 4 Sealed Bearings, 6-Bolt Disc, XD Driver, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Sram GX EAGLE AXS T-Type |
| Shift Levers | Sram AXS POD MMX |
| Chain | Sram GX Eagle T-Type |
| Cassette | Sram GX 1275 T-Type 10-52T |
| Crankset | Sram GX Eagle, 32T, 55MM CL, 170MM Length |
| Pedals | - |
| Bottom Bracket | Sram DUB MTB 73 |
| Saddle | Marin Speed Concept |
| Seat Post | TranzX, YSP23JL, 1x Remote, Size S 150mm Travel, Size M and L 170mm Travel, Size XL 200mm Travel, 30.9mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346113764, 843346113771, 843346113788, 843346113795 |
| SKUs / Part Numbers | 733930001, 733930002, 733930003, 733930004 |