732402001
843346107206
The Alpine Trail Carbon 2 S Gloss Black/Silver is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Big mountains, epic passes, and all day ripping descents. If you live for the alpine adventure and gravity-fueled downhills, look no further than the Alpine Trail series. Updated for 2021, and built around the longest travel version of our critically acclaimed MultiTrac platform with progressive slack headtube/steep seattube geometry, low-slung aluminum or carbon frames, and 29" wheels, the Alpine Trail is here to conquer all singletrack in its path.
| Frame | Unidirectional Carbon Fiber Front Triangle, Series 4 Alloy Rear End, 29” Wheels, 150mm Travel MultiTrac Suspension Platform, Internal Dropper Post and Rear Derailleur Routing, Chainstay Mounted Post Mount Disc Brake, 148x12mm Boost Thru-Axle, 73mm Threaded BB w/ ISCG05 Tabs |
| Rear Shock | Fox Float X, Performance, EVOL Air Spring, 3 Position Compression Adjustment, Rebound Adjustment, 205x65mm, Trunnion Upper Mount, 25mmxM8 Lower Mount |
| Fork | Fox 38 Performance Elite, 160mm Travel, 29" , 110x15mm Boost Kabolt Thru-Axle, 44mm Offset, Integrated Fox Fender |
| Headset | FSA No 57, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2” |
| Stem | Marin CNC Stem, 35mm Length, 35mm Bar Bore |
| Handlebar | Marin Trail Bar, 35mm Clamp, 7000 Alloy Bar, 800mm Length, 20mm Rise, 5 Degree Up, 8 Degree Back |
| Grip | Marin Grizzly Lock-On |
| Brake Type | Shimano SLX Hydraulic, I-Spec EV |
| Brake Lever | Shimano SLX, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, 203mm Rotor |
| Brake Calipers | Shimano SLX, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, 180mm Rotor |
| Tyres | Maxxis Assegai 29x2.5”, MAXX TERRA, EXO+, Tubeless Compatible |
| Wheels | Marin, Double Wall Alloy, 29mm Inner, Welded Joint, Disc Specific, 32H, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Shimano HF-MT410B, 110x15mm, Disc |
| Rear Hub | Shimano HB-MT510B, 148x12mm, Disc, Microspline Freehub Body |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano XT 12-Speed, SGS |
| Shift Levers | Shimano SLX 12-Speed, I-Spec EV |
| Chain | KMC X-12 Silver and Black |
| Cassette | Shimano SLX M7100 Cassette, 12-Speed, 10-51T |
| Crankset | FSA Gradient, Modular 1x, 32T Direct Mount Chainring, MegaTooth Technology, Mego EXO Spindle, Boost Spacing |
| Pedals | - |
| Bottom Bracket | MEGAEVO BB, 73mm BSA Threaded |
| Saddle | Marin Trail Speed Concept Pro |
| Seat Post | X-Fusion Manic, 1x Shimano I-Spec EV Remote, Size S 125mm Travel, Size M and L 150mm Travel, Size XL 170mm Travel, 30.9mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Barcodes | 843346107206, 843346107213, 843346107220, 843346107237 |
| SKUs / Part Numbers | 732402001, 732402002, 732402003, 732402004 |