The Riprock Coaster 16 16 SATIN MYSTIC BLUE / FIERY RED is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
With our Riprock Coaster 16, riding gets boiled down to its simplest element—fun. And to make sure of it, we designed the bike with tons of cool features that are easy for your little ones to use, like a coaster brake for simple stopping, wide 16x2.3 tires that increase stability and confidence, and tough components that will stand up to years of abuse. It's the perfect bike for your little ripper to start getting out on the trail with—we just wish that we had one when we were kids.
| Frame | 2017 Riprock Coaster 16 INT |
| Fork | Hi-Ten steel |
| Crankset | Hi-Ten steel crank arms, 89mm |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
| Chain | KMC Z510, single-speed, anti-drop, 1/2x1/8 |
| Rims | 16 alloy, 16mm depth, 21mm internal width, 28h |
| Front Tyre | Rhythm Lite, 30 TPI, wire bead, 16x2.3 |
| Rear Tyre | Rhythm Lite, 30 TPI, wire bead, 16x2.3 |
| Handlebars | BMX, steel, 10-degree backsweep, 4-degree upsweep, 115mm rise, 520mm width, 22.2mm |
| Grips | Specialized, slip-on |
| Saddle | Specialized Kids' Henge |
| Seat Post | Steel, 22.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 28.6mm |
| Inner Tubes | Schrader valve |
| Chain Rings | Steel, 26T |
| Bottom Bracket | Feimin FP-B701, 68MM |
| Front Hub | Steel, bolt-on, 100mm spacing, loose ball bearings, 28h |
| Rear Hub | Coaster brake, bolt-on, loose ball bearings, 110mm spacing, 16T cog, 28h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Die Cast Aluminum, 37mm length, 10 degree, 22.2 clamp diameter |
| Colours | GLOSS PURPLE HAZE / LAGOON BLUE, GLOSS WHITE SAGE / DUNE WHITE, SATIN FIERY RED / WHITE, SATIN MYSTIC BLUE / FIERY RED |
| Sizes | 16 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818880034, 888818880171, 888818880331, 888818880423 |
| SKUs / Part Numbers | 96523-4016, 96523-4116, 96523-4216, 96523-4316 |