92722-8124
888818748372
The Jett 24 24 GLOSS FLO RED / BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the Specialized Jett 24, designed specifically to adapt to the growth and development of young riders. This bike offers a perfect balance, ensuring comfort and longevity, as it moves with the cyclist, keeping pace with their rapid growth.
We've engineered the Jett 24 with a unique adaptability feature, designed to cater to the fast-paced development of children — who often realise that their arms and legs are outgrowing their torso. Specialized Jett 24 addresses this with child-specific touch points, making it an ideal companion for budding young cyclists.
Accommodating growth spurts, the Jett 24 features an adjustable handlebar system that allows cyclists to fine-tune their reach as they grow. The use of 2-hole position cranks combined with elongated seat tubes offers ample scope for adjusting the bike to find the optimum pedalling position.
Every aspect of the Specialized Jett 24, including the frame and each component, has been designed with a view of creating one of the lightest bikes available in the market. This exceptionally lightweight feature encourages young riders to spend more time cycling. With the Jett 24, each ride becomes an enjoyable adventure.
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 135x10mm forged dropouts, replaceable derailleur hanger |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, V-Brake |
| Crankset | Forged Alloy, Square Taper, Adjustable 130/150mm Length, w/ Chainguard |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
| Chain | KMC HV500 |
| Cassette | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| Shift Levers | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT RD-M26S |
| Front Brake | V-brake w/ short reach lever |
| Rear Brake | V-brake w/ short reach lever |
| Rims | Alloy, 14mm Depth, 23mm Internal Width, 28H |
| Front Tyre | Pathfinder Sport, 24x2.0 |
| Rear Tyre | Pathfinder Sport, 24x2.0 |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, Double Butted, 80mm Rise, 5-degree Backsweep, 600mm Width, 25.4mm Clamp Diameter |
| Grips | Jett Body Geometry, lock-on |
| Saddle | Bridge Kids Saddle, 130mm |
| Seat Post | Alloy, 2-bolt, 14mm offset, 27.2mm, 330mm length |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Inner Tubes | Schrader, 32mm valve |
| Chain Rings | Forged Alloy, 34T |
| Bottom Bracket | Square taper, Plastic cups, 113mm spindle |
| Front Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 100mm Spacing, 28H |
| Rear Hub | Alloy, Loose Ball Bearings, Bolt type, 135mm Spacing, 28H |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | 3D Forged Aluminum, 35mm length, 6 degree rise, 25.4mm clamp diameter |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 196625085291, 888818748372 |
| SKUs / Part Numbers | 92722-8024, 92722-8124 |