94023-7712
888818879847
The Hotwalk 12 GLOSS MYSTIC BLUE / FIERY RED is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Starting early is the key to teaching your young ones the joys of bicycle life, and there's no better way to do so than with our Hotwalk. It's for kids 18 months to 4 years old*, and it's designed for fewer crashes and more smiles to make learning to ride a bike as easy as can be.
| Frame | Specialized A1 Premium Aluminum, 1 threaded headset |
| Fork | Formed steel tubes, 95mm Spacing |
| Rims | 12 alloy, 16mm depth, 21mm internal width |
| Front Tyre | Rhythm Lite Airless, 12x2.3 |
| Rear Tyre | Rhythm Lite Airless, 12x2.3 |
| Handlebars | Steel, 400mm width, 20mm rise, 8-degree backsweep |
| Grips | Specialized, slip-on |
| Saddle | Hotwalk Integrated Saddle/Seatpost |
| Seat Post | Steel, 22.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 25.4mm |
| Front Hub | Bolt-on, 95mm spacing, loose ball bearings, 16h |
| Rear Hub | Bolt-on, 95mm spacing, loose ball bearings, 16h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Die Cast Aluminum, 35mm length, 22.2 clamp diameter |
| Colours | GLOSS DUNE WHITE / LAGOON BLUE, GLOSS FIERY RED / MORNING MIST, GLOSS LIMESTONE / CACTUS BLOOOM, GLOSS MYSTIC BLUE / FIERY RED |
| Sizes | 12 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818879724, 888818879748, 888818879779, 888818879847 |
| SKUs / Part Numbers | 94023-7412, 94023-7512, 94023-7612, 94023-7712 |
| Size | unisex |
|---|---|
| B-B Drop | 55 |
| B-B Height | 118 |
| Bike Stand-Over Height | 281 |
| Chain-Stay Length | 258 |
| Fork Length (full) | 205 |
| Fork Rake/Offset | 5 |
| Front-Center | 297 |
| Head-Tube Angle | 69 |
| Head-Tube Length | 70 |
| Reach | 185 |
| Seat-Tube Angle | 71 |
| Seat-Tube Length | 160 |
| Stack | 319 |
| Top-Tube Length (horizontal) | 295 |
| Trail | 57 |
| Wheelbase | 544 |