92425-1104
196625167041
The Sirrus X 6.0 L Gloss Dune White / Obsidian Fade Reflective is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Offering an unprecedented combination of comfort, efficiency, and nimble handling, the Sirrus X excels on pavement, dirt, and any terrain in between.
SMOOTH; COMFORTABLE, AND EFFICIENT: The patent pending Compliance Junction frame design of the Sirrus X provides the smoothest ride in its class. Engineered vertical compliance without sacrificing lateral rigidity translates to more comfort, control, and efficiency on all roads, paved or gravel.
RIDER-FIRST ENGINEERED: Like all Specialized carbon bikes, the geometry of each frame is uniquely crafted. This means that for every frame, each tube size and carbon layup is specifically selected to achieve the optimal balance of rigidity, weight, and responsiveness to ensure that no matter what size you're riding, you're going to experience the world's best ride.
NIMBLE: Class-leading light-weight, exceptional pedaling efficiency, and steering precision merge for confident, nearly telepathic handling characteristics.
| Frame | Specialized FACT 9r Carbon, Fitness Geometry, 1x Drivetrain, 12x142 thru-axle, internal cable routing, flat-mount disc, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | Specialized FACT 9r Carbon Monocoque, flat-mount disc, 12x100mm thru-axle, low rider mounts, Plug + Play fender mounts, Future Shock 1.5 |
| Crankset | SRAM Rival DUB Wide, 42T |
| Pedals | VP Platform, Alloy Body |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM GX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM S-300 |
| Rear Brake | SRAM S-300 |
| Rims | DT Swiss R470, 23mm depth, 20mm internal width, disc brake, 24h |
| Front Tyre | Pathfinder Pro 2BR, 700x38 |
| Rear Tyre | Pathfinder Pro 2BR, 700x38 |
| Handlebars | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Integrated w/ frame |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Chain Rings | 42T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Front Hub | Specialized front hub disc, sealed cartridge bearings, 12x100mm thru-axle, 24h |
| Rear Hub | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x142mm thru-axle, 24h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Colours | Gloss Dune White / Obsidian Fade Reflective |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625166259, 196625166518, 196625166952, 196625167041 |
| SKUs / Part Numbers | 92425-1102, 92425-1103, 92425-1104, 92425-1105 |
£2499.00
£1950.00
£2400.00