92427-3006
196625279836
The Sirrus X 5.0 XXL GLOSS DRY BRUSHED SKY BLUE / OASIS / PURPLE HAZE / DESERT ROSE / REFLECTIVE WHITE FROST is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Offering an unprecedented combination of comfort, efficiency, and nimble handling, the Sirrus X excels on pavement, dirt, and any terrain in between. SMOOTH; COMFORTABLE, AND EFFICIENT: The patent pending Compliance Junction frame design of the Sirrus X provides the smoothest ride in its class. Engineered vertical compliance without sacrificing lateral rigidity translates to more comfort, control, and efficiency on all roads, paved or gravel. RIDER-FIRST ENGINEERED: Like all Specialized carbon bikes, the geometry of each frame is uniquely crafted. This means that for every frame, each tube size and carbon layup is specifically selected to achieve the optimal balance of rigidity, weight, and responsiveness to ensure that no matter what size you’re riding, you’re going to experience the world’s best ride. NIMBLE: Class-leading light-weight, exceptional pedaling efficiency, and steering precision merge for confident, nearly telepathic handling characteristics.
| Frame | Specialized FACT 9r Carbon, Fitness Geometry, 1x Drivetrain, 12x142 thru-axle, internal cable routing, flat-mount disc, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | Specialized FACT 9r Carbon Monocoque, flat-mount disc, 12x100mm thru-axle, low rider mounts, Plug + Play fender mounts, Future Shock 1.5 |
| Crankset | Prowheel Alloy, XS: 165mm, S - M: 170mm, L - XXL: 175mm, 42t |
| Pedals | VP Platform, Alloy Body |
| Chain | KMC X12EPT, 12-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| Cassette | Sunrace, 12Seed, 11-51T |
| Shift Levers | Shimano Deore 12-Speed SL-M6200-R Rapidfire Plus Shifter |
| Rear Derailleur | Shimano Deore SGS 12-Speed RD-M6200 Shadow Plus Derailleur |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 160mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 160mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 30mm depth, 21mm internal width, disc-specific |
| Front Tyre | Pathfinder TLR Fast Gravel Tire 700x40c, GRIPTON T2/T5 |
| Rear Tyre | Pathfinder TLR Fast Gravel Tire 700x40c, GRIPTON T2/T5 |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Alloy, 2-bolt, 14mm offset, 27.2mm |
| Seat Binder | Integrated w/ frame |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Chain Rings | Narrow Wide Steel 42T |
| Bottom Bracket | BB68+, BSA24, 68mm |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, Center Lock, 12x100mm thru-axle, 24h |
| Rear Hub | Alloy, Center lock Disc, High-Low Flange, Sealed Cartridge Bearing, 32H, 12mm Axle, 142mm Spacing |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Colours | GLOSS DOLOMITE METALLIC / FJORD METALLIC FROST REFLECTIVE, GLOSS DRY BRUSHED SKY BLUE / OASIS / PURPLE HAZE / DESERT ROSE / REFLECTIVE WHITE FROST, GLOSS WARM SMOKE / SANDSTONE METALLIC FROST REFLECTIVE |
| Sizes | L, M, S, XL, XS, XXL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625279560, 196625279577, 196625279836, 196625279867, 196625280634, 196625280665, 196625281389, 196625281402, 196625281723, 196625294129, 196625294136, 196625294174, 196625294198, 196625294204, 196625294242 |
| SKUs / Part Numbers | 92427-3002, 92427-3003, 92427-3004, 92427-3005, 92427-3006, 92427-3102, 92427-3103, 92427-3104, 92427-3105, 92427-3201, 92427-3202, 92427-3203, 92427-3204, 92427-3205, 92427-3206 |
£1899.00