92420-8005
888818548743
The Sirrus X 2.0 XL GLOSS BLACK / SATIN CHARCOAL REFLECTIVE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Sirrus X is your ticket to riding more, and to places you never imagined possible. It's a comfortable, capable, "let's do stuff" kind of bike that will inspire you to ride more than you ever have before. With larger, confidence-inspiring tyres, a slightly more upright riding position, a super intuitive one-by drivetrain, and plenty of mounts for racks and fenders, it's more than just a solid partner on the pavement.
The Sirrus X is a dialed option when it's time to hit some gravel. We've also equipped every Sirrus X with next-level comfort from our scientifically tested and ergonomically engineered Shared Platform Body Geometry saddle, handgrips, and pedals.
| Frame | Specialized A1 Premium Aluminum, Fitness Geometry, butted tubing, internal cable routing, flat-mount disc, quick-release, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | Hi-Ten steel, flat-mount disc, Plug + Play fender mounts, low rider rack mounts, quick-release |
| Crankset | 3 pc, Alloy Forged Arms |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
| Chain | KMC X8 w/ Missing Link™ |
| Cassette | MicroSHIFT, 8-Speed, 12-42t |
| Shift Levers | MicroSHIFT, 8-speed |
| Rear Derailleur | MicroSHIFT Advent 8-Speed, w/o Clutch |
| Front Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Rims | 700C disc, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width, 32h |
| Front Tyre | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Rear Tyre | Pathfinder Sport, 700x42mm |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Seat Post | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Seat Binder | Bolt-type, 31.8mm |
| Inner Tubes | Schrader valve, 40mm |
| Chain Rings | 40T |
| Bottom Bracket | BSA, square-taper, 68mm |
| Front Hub | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Rear Hub | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Colours | GLOSS BLACK / SATIN CHARCOAL REFLECTIVE |
| Sizes | XL |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818548743 |
| SKUs / Part Numbers | 92420-8005 |
£699.00
£699.00
£575.00
£675.00
£599.00