T40143RI
8434446975042
The VECTOR 35 XS Metallic Infinity Green (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | Size XS, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Speed 400mm Alloy Flat mount |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 8 |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 700c, 21c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Claris SL-R2000 |
| Front Brake | SK, Shimano TX805 Mechanical Disc, Disc brake with mechanical actuation (cable) |
| Crankset | ORBEA, Orbea, Alloy, 42t |
| Chain | KMC, KMC X8 |
| Headset | VP, VP-Z104PD 1-1/8" Semi-Cartridge |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Riser, 640mm |
| Stem | ORBEA, Alloy, 7º |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.6, Alloy, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3094 |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446975042, 8434446975059, 8434446975066, 8434446975073, 8434446975080, 8434446975097, 8434446975103, 8434446975110, 8434446975127, 8434446975134, 8434446975141, 8434446975158, 8434446975165, 8434446975172, 8434446975189 |
| SKUs / Part Numbers | T40143RI, T40143RP, T40143RQ, T40148RI, T40148RP, T40148RQ, T40153RI, T40153RP, T40153RQ, T40156RI, T40156RP, T40156RQ, T40158RI, T40158RP, T40158RQ |
| offset | 51 |
| wheelbase | 1021 |
| head_angle | 71 |
| frame_reach | 378 |
| frame_stack | 535 |
| toptube_length | 521 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 435 |
| head_tube_length | 109 |
| seat_tube_length | 430 |
| front_fork_length | 400 |
| stand_over_height | 738 |
| bottom_bracket_drop | 70 |
| bottom_bracket_height | 281 |
£899.00
£799.00
£800.00
£615.00 £769.00