R40343SG
8434446640827
The CARPE 15 XS Metallic Infinity Green (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | Size XS, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Speed 400mm Alloy Flat mount |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 9 |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 700c, 21c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Cues SL-U4000 |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Orbea, Alloy, 42t |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | VP, VP-Z104PD 1-1/8" Semi-Cartridge |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Riser, 640mm |
| Stem | ORBEA, Alloy, 7º |
| Seatpost | ORBEA, Alloy, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3094 |
| Mudguards | SKS |
| Front Light | SPANNINGA |
| Rear Light | SPANNINGA |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446640827, 8434446640834, 8434446640858, 8434446640872, 8434446640896, 8434446640926, 8434446640940, 8434446640964, 8434446641022, 8434446641046, 8434446641060, 8434446641084, 8434446641107, 8434446641121, 8434446641145 |
| SKUs / Part Numbers | R40343SG, R40343SH, R40343SI, R40348SG, R40348SH, R40348SI, R40353SG, R40353SH, R40353SI, R40356SG, R40356SH, R40356SI, R40358SG, R40358SH, R40358SI |
| offset | 51 |
| wheelbase | 1021 |
| head_angle | 71 |
| frame_reach | 378 |
| frame_stack | 535 |
| toptube_length | 521 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 435 |
| head_tube_length | 109 |
| seat_tube_length | 430 |
| front_fork_length | 400 |
| stand_over_height | 738 |
| bottom_bracket_drop | 70 |
| bottom_bracket_height | 281 |
£899.00
£799.00
£800.00
£615.00 £769.00