91426-0061
196625260780
The S-Works Crux - SRAM RED XPLR 61 Premium Fjord/Dolomite Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
We made Crux, the lightest gravel bike in the world, even lighter. With the unrivaled capability of massive tire clearance and performance gravel geometry, it’s not just the ultimate expression of gravel performance—it’s your one-way ticket to gravel enlightenment. With UDH and the all-new SRAM RED XPLR, the S-Works Crux drops another 102 grams. Featuring Roval Terra CLX II wheels, Terra Bars, Alpinist seat post, S-Works Power Saddle with Mirror, and Pathfinder Pro tires, the new S-Works Crux with SRAM RED XPLR is our most premium build.
| Frame | S-Works Crux FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Fork | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM RED E1 XPLR, DUB Wide, 40t, Quarq Power Meter |
| Chain | SRAM Red XPLR, 13sp |
| Cassette | SRAM RED E1 XPLR, 13-speed, 10-46t |
| Shift Levers | SRAM RED AXS E1, hydraulic disc |
| Rear Derailleur | SRAM RED AXS XPLR E1, 13-speed |
| Front Brake | See override |
| Rear Brake | See override |
| Front Wheel | Roval Terra CLX II, 25mm internal width, Tubeless Ready, 32mm depth, 21h, Roval LF13 hub with ceramic SINC bearings, Centerlock disc, DT Swiss Aerolite spokes |
| Rear Wheel | Roval Terra CLX II, 25mm internal width, Tubeless Ready, 32mm depth, 24h, Roval LF14R2, Centerlock, DT Swiss EXP internals, SRAM XDR, DT Swiss Aerolite spokes |
| Front Tyre | Pathfinder 700x40, Tubeless Ready |
| Rear Tyre | Pathfinder 700x40, Tubeless Ready |
| Handlebars | Roval Terra, carbon, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Seat Post | Roval Alpinist Carbon Seatpost |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.0mm, titanium bolt |
| Inner Tubes | 700x32-50mm, 40mm Presta valve |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Stem | S-Works SL, alloy, titanium bolts, 6-degree rise |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | Premium Fjord/Dolomite Metallic |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625260582, 196625260759, 196625260780, 196625261053, 196625261220, 196625261282 |
| SKUs / Part Numbers | 91426-0049, 91426-0052, 91426-0054, 91426-0056, 91426-0058, 91426-0061 |