91923-8120
888818862719
The P.1 20" GLOSS DEEP MARINE / PURPLE HAZE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the Specialized P.1, the compelling launchpad for bicycle enthusiasts of all types. Crafted from a lightweight yet high-strength alloy frame, this magnificent bike was designed to endure countless hits while staying fully operational, inevitably extending its longevity across all frame and wheel size options. The featured bike centres on creating a versatile, top-quality platform for all riders, introducing groundbreaking category-first features to enhance the overall riding experience.
Sleek Simplicity
Riding the Specialized P.1 is all about the love of progression. We've stripped back complexity to provide a straightforward, efficient ride. The long-lasting lightweight alloy frame is built to face the unique challenges of dirt jump riders, maintaining performance despite constant impact.
Sized for All
Unlike other niche bicycles, the P.Series offers a range of inclusive sizes. Whether you prefer a 20-inch tyre dirt jumper or a 27.5-inch trail cruiser, this bike has something for everyone. The P.1's versatility sets it apart from the crowd.
Reimagine Your Ride
We've expanded the capabilities of the P.1 without sacrificing its original appeal. Our Specialized P.1 is dropper ready, derailleur compatible and features adjustable dropouts, allowing you to adapt your ride from regular commuting to bike-park adventuring seamlessly - with the freedom to make pitstops along the way.
Tough Tech
With a boost spaced rear end for added stiffness, a threaded bottom-bracket, and a durable wheel setup that includes a tapered headtube - P.1 is truly a resilient and low-maintenance bike. Featured with the 2.1" Kicker tyre and compatibility for up to a 2.35" trail tyre, riders will experience outstanding grip and speed irrespective of terrain.
Nothing's stopping you - explore beyond your expectations with the Specialized P.1.
| Frame | Specialized P.1, A1 Premium Alloy, 20, Fully Butted Tubing, Tapered Head Tube, BSA 73mm BB Shell, 12x148TA Sliding Dropouts, Single Speed or Geared Compatible, 52mm CL, Internal cable routing, 30.9 Seat Tube, Dropper Post Compatible |
| Fork | Specialized A1 Alloy, 20 Rigid, Tapered Alloy Steer Tube, 15x110TA, 372mm Axle to Crown |
| Crankset | Specialized P.series, 52mm CL, 115mm Length |
| Pedals | Specialized Platform Pedal |
| Chain | KMC Z1, 1/2x3/32, Single Speed |
| Cassette | 13T SS Cog |
| Front Brake | Tektro HD-J285, Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Rear Brake | Tektro HD-J285, Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Rims | Specialized P.Series, 20, 32h, 26mm ID, Disc Brake Only |
| Front Tyre | Specialzied Kicker Sport, 20x2.1 |
| Rear Tyre | Specialzied Kicker Sport, 20x2.1 |
| Handlebars | Mini Rise, Alloy Double Butted, 6-degree Backsweep, 600mm Width, 31.8mm , 19mm Bar End Diameter |
| Grips | Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, lock-on |
| Saddle | Specialized P.series, Steel Rails |
| Seat Post | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Seat Binder | Quick Release, 34.9mm ID Clamp |
| Inner Tubes | 20 Inner Tube, SV |
| Chain Rings | 30T |
| Bottom Bracket | BSA 73mm |
| Front Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost |
| Rear Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Colours | GLOSS DEEP MARINE / PURPLE HAZE, SATIN RUSTED RED OVERSPRAY / BLAZE / MORNING MIST |
| Sizes | 20" |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818862702, 888818862719 |
| SKUs / Part Numbers | 91923-8020, 91923-8120 |
£750.00