95426-6554
196625260322
The Diverge 4 Sport Carbon - Shimano GRX 600 54 Obsidian Metallic/Quartz Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Race-tuned. Adventure-approved. The Diverge 4 gravel bike is built for full-gas race days and off-grid epics. With Future Shock 3.0, our most responsive frame ever, massive tire clearance, and the biggest internal storage in gravel, the best gravel bike in the world just got better. Chase the horizon—or your rivals—it’s built for both.
| Frame | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWAT™ Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Fork | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano GRX FC-RX610, 40t |
| Chain | Shimano SLX CN-M7100, 12-speed |
| Cassette | Shimano SLX, CS-M7100, 12-speed, 10-51t |
| Shift Levers | Shimano GRX ST-RX610 12-speed |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX822, 12-speed |
| Front Brake | Shimano GRX BR-RX410 Hydraulic Disc |
| Rear Brake | Shimano GRX BR-RX410 Hydraulic Disc |
| Front Wheel | DT Swiss G540 700c, Center Lock Disc |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 700c, Center Lock Disc |
| Front Tyre | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tan Sidewall, Tubeless Ready |
| Rear Tyre | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tan Sidewall, Tubeless Ready |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Inner Tubes | Presta, 700x32-50mm |
| Bottom Bracket | Shimano BSA Threaded 68mm |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Swat | SWAT 4.0 internal downtube storage |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | Deep Orange/Dune White, Emerald Metallic/Silver Dust, Obsidian Metallic/Quartz Metallic |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625219870, 196625219986, 196625220036, 196625220043, 196625220074, 196625220197, 196625260100, 196625260124, 196625260131, 196625260155, 196625260278, 196625260292, 196625260315, 196625260322, 196625260377, 196625260414, 196625260483, 196625260490 |
| SKUs / Part Numbers | 95426-6049, 95426-6052, 95426-6054, 95426-6056, 95426-6058, 95426-6061, 95426-6449, 95426-6452, 95426-6454, 95426-6456, 95426-6458, 95426-6461, 95426-6549, 95426-6552, 95426-6554, 95426-6556, 95426-6558, 95426-6561 |