95426-3258
196625260148
The Diverge 4 Expert - SRAM Rival XPLR 58 Nebula Metallic/Sandstone Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Race-tuned. Adventure-approved. The Diverge 4 gravel bike is built for full-gas race days and off-grid epics. With Future Shock 3.0, our most responsive frame ever, massive tire clearance, and the biggest internal storage in gravel, the best gravel bike in the world just got better. Chase the horizon—or your rivals—it’s built for both.
| Frame | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWAT™ Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Fork | Future Shock 3.2 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM Rival E1 XPLR, DUB Wide, 40t |
| Chain | SRAM Rival E1 |
| Cassette | SRAM Rival E1 XPLR 10-46t, 13sp |
| Shift Levers | SRAM Rival AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS E1 XPLR, 13-speed |
| Front Brake | SRAM Rival E1, hydraulic disc |
| Rear Brake | SRAM Rival E1, hydraulic disc |
| Front Wheel | Roval Terra C Rim, 25mm internal width, 32mm depth, 24h, Tubeless ready, DT for Roval 370 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition Race spokes |
| Rear Wheel | Roval Terra C Rim, 25mm internal width, 32mm depth, 24h, Tubeless ready, DT for Roval 370 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition Race spokes |
| Front Tyre | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tan Sidewall, Tubeless Ready |
| Rear Tyre | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tan Sidewall, Tubeless Ready |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Inner Tubes | Presta, 700x32-50mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Stem | Future Stem, Pro |
| Swat | SWAT 4.0 internal downtube storage |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625260148, 196625260193, 196625260216, 196625260261, 196625260308, 196625260452 |
| SKUs / Part Numbers | 95426-3249, 95426-3252, 95426-3254, 95426-3256, 95426-3258, 95426-3261 |