91423-1052
888818858422
The Crux Pro 52 GLOSS METALLIC DEEP LAKE/ GREEN PEARL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Crux is the lightest gravel bike in the world with exceptional capability for massive tire clearance and performance gravel geometry. It's not just the ultimate expression of gravel performance - it's your one-way ticket to gravel enlightenment.This Crux Pro comes with:- Accurate and quick-shifting SRAM Force 1 eTap AXS hydraulic disc groupset- Lightweight and durable Roval Terra CL Disc wheels- 2Bliss Ready 700x38mm Pathfinder Pro tires that hook up over nasty terrain.
| Frame | Crux FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM Force 1x |
| Chain | SRAM Force 12-speed |
| Cassette | SRAM XPLR, XG-1251, 12-speed, 10-44t |
| Shift Levers | SRAM Force eTap AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force XPLR eTap AXS |
| Front Brake | SRAM Force eTAP AXS, hydraulic disc |
| Rear Brake | SRAM Force eTAP AXS, hydraulic disc |
| Front Wheel | Roval Terra CL, 25mm internal width, 32mm depth, 24h, Tubeless ready, DT for Roval 350 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition Race spokes |
| Rear Wheel | Roval Terra CL, 25mm internal width, 32mm depth, 24h, Tubeless ready, DT for Roval 350 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition Race spokes |
| Front Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Rear Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Handlebars | Roval Terra, carbon, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | Body Geometry Power Pro, hollow titanium rails |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30mm |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Chain Rings | 40T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Stem | Specialized Pro SL, alloy, 4-bolt, 6-degree rise |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818858422, 888818858514, 888818858576, 888818858590, 888818858606, 888818858712 |
| SKUs / Part Numbers | 91423-1049, 91423-1052, 91423-1054, 91423-1056, 91423-1058, 91423-1061 |
| Size | 49 | 52 | 54 | 56 | 58 | 61 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BB Drop | 74 | 74 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| BB Height | 284 | 284 | 286 | 286 | 286 | 286 |
| Bike Standover Height | 749 | 772 | 794 | 816 | 841 | 866 |
| Chainstay Length | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 |
| Fork Length, Full | 401 | 401 | 401 | 401 | 401 | 401 |
| Fork Rake/Offset | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Front Center | 594 | 600 | 608 | 618 | 630 | 644 |
| Head Tube Angle | 70.5 | 71.25 | 71.5 | 72 | 72.25 | 72.5 |
| Head Tube Length | 100 | 115 | 130 | 147 | 167 | 190 |
| Reach | 375 | 382 | 388 | 397 | 405 | 415 |
| Seat Tube Angle | 75.5 | 74 | 74 | 73.5 | 73.5 | 73.5 |
| Seat Tube Length | 466 | 496 | 521 | 546 | 576 | 606 |
| Stack | 530 | 547 | 560 | 578 | 598 | 621 |
| Top Tube Length, Horizontal | 512 | 539 | 549 | 568 | 582 | 599 |
| Trail | 74 | 69 | 67 | 64 | 62 | 60 |
| Wheelbase | 1008 | 1014 | 1023 | 1033 | 1045 | 1059 |