91424-5058
888818967414
The Crux Comp 58 GLOSS VIVID PINK/ELECTRIC GREEN is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Crux is the lightest gravel bike in the world with exceptional capability of massive tire clearance and performance gravel geometry. It's not just the ultimate expression of gravel performance, it's your one-way ticket to gravel enlightenment.
This Crux Comp is equipped with a reliable and smooth-shifting Shimano GRX 12-speed groupset, tough DT G540 Disc wheels, and 2Bliss Ready 700x38mm Pathfinder Pro tires that provide excellent traction over challenging terrain.
| Frame | Crux FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano GRX RX820 |
| Chain | Shimano XT M8100, 12-speed w/ quick link |
| Cassette | Shimano XT, 12-speed, 10-45t |
| Shift Levers | Shimano GRX RX820, 1x12-speed |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX822-GS, 12-speed |
| Front Brake | Shimano GRX RX820 |
| Rear Brake | Shimano GRX RX820 |
| Front Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Rear Wheel | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Front Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Rear Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear, 118.9mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30mm |
| Inner Tubes | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| Chain Rings | 40T |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS VIVID PINK/ELECTRIC GREEN, SATIN TAUPE/SMOKE/MIDNIGHT SHADOW/METALLIC SPRUCE/CLAY |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818966271, 888818966509, 888818967049, 888818967414, 888818967421, 888818967537, 888818967582, 888818967599, 888818967643, 888818967650 |
| SKUs / Part Numbers | 91424-5049, 91424-5052, 91424-5054, 91424-5056, 91424-5058, 91424-5149, 91424-5152, 91424-5154, 91424-5156, 91424-5158 |