737554002
843346124951
The DSX 3 M Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The DSX is a flat bar gravel bike based on our Gestalt X drop bar platform with Series 3 aluminum frames and carbon forks with large tire clearance, low standover, hydraulic disc brakes, and 1x drivetrains with the comfort and heads up positioning of a flat handlebar. Mountain bike sensibilities in a flat bar package capable of fast commutes,long Saturday adventures spanning pavement and light singletrack, and all-day gravel events.
https://www.marinbikes.com/gb/bikes/2024-dsx-3
| Frame | Series 3 DSX, 6061 Aluminum, Tapered Head Tube, Relieved BB, Internal Cable Routing, Mudguard and Rack Mounts, Flat Mount Disc, 142x12mm Thru-Axle |
| Rear Shock | N/A |
| Fork | Marin Full Carbon w/ Tapered Steerer, 12mm Thru-Axle, Flat-Mount Disc, Fender Eyelets |
| Headset | FSA No.42 ACB, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8” x 1 1/2” |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Handlebar | Marin MiniRiser |
| Grip | Marin MTB |
| Brake Type | SRAM Hydraulic |
| Brake Lever | SRAM DB-S300 Flat Mount Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | SRAM DB-S300 Flat Mount Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire Co. Rocket Man, 700Cx44mm |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, 21mm Inner, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Forged Aluminum, 100x12mm, Disc, 32H |
| Rear Hub | Shimano Forged Aluminum, 142x12mm, Microspline, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1, 12-Speed |
| Shift Levers | SRAM NX 12-Speed |
| Chain | SRAM NX Eagle |
| Cassette | SRAM CS-XG-1275, 10-52T |
| Crankset | SRAM Apex 1, 40T |
| Pedals | Commute Platform |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Saddle | Marin DSX |
| Seat Post | Marin Alloy |
| Motor | N/A |
| Battery | N/A |
| eBike Display | N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346124937, 843346124944, 843346124951, 843346124968 |
| SKUs / Part Numbers | 737554001, 737554002, 737554003, 737554004 |